Potenciál zapsání lázeňského trojúhelníku na seznam UNESCO je obrovský

Lázeňský trojúhelník, tedy Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně, se po víc než 10 letech dočkal zápisu na seznam světového dědictví UNESCO. Představitelé STAN v Karlovarském kraji mají na tomto úspěchu svůj podíl.

„Je to obrovská radost. Pro kraj je to obrovský úspěch z pohledu marketingu i z pohledu přidané hodnoty na trhu lázeňství. Kraj by se tak mohl dostat k prostředkům na udržování historického a kulturního dědictví. A pro mě osobně je to velké zadostiučinění, zakončení procesu, který byl mnohdy velmi strastiplný. Je to také velká osobní zkušenost, protože to, co jsem se naučil při jednání s dalšími starosty lázeňských měst z 5 různých zemí, je nepřenositelné a budu z toho velmi dlouho čerpat,“ komentuje zápis hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

Starosta Františkových Lázní Jan Kuchař má jasno, že jeho město bude za deset let na výslunní. „Věřím, že se povedou rozjet investice, které pro Františkovy Lázně v současné době připravujeme. Jsou to investice velmi hodnotné, ať už je to rehabilitační klinika nebo možné enviromentální centrum biodiverzity a ochrany životního prostředí. Budu doufat, že se nám podaří do pěti let zvládnout karbonovou neutralitu města. To jsou dle mého názoru věci, které nás vždy posunou o něco výš a já si myslím, že by teď ta cesta neměla jít dolů, Františkovy Lázně by měly jít každopádně nahoru,“ uvádí.

„Potenciál zapsání na seznam UNESCO je obrovský zejména z pohledu lázeňství i klasického turistického ruchu. Zároveň tato mezinárodní nominace je unikátní. Dá se očekávat, že vzbudí mimořádnou pozornost a myslím si, že náš lázeňský trojúhelník se zapíše velkým písmem na seznam atraktivit v rámci České republiky,“ dodává hejtman Kulhánek.