Komunikace s veřejností ohledně časování opatření i vysvětlování jejich smysluplnosti chybí, myslí si karlovarský hejtman Petr Kulhánek

Opatření proti šíření koronaviru ohledně uzavření sokolovského a chebského okresu na Karlovarsku v omezené míře fungují. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl karlovarský hejtman Petr Kulhánek (za STAN). Zaroveň by v případě eskalace počtu nových případů přistoupil k uzavření dalších okresů. Společně s protějškem z Královéhradecka Martinem Červíčkem (ODS) a severní Moravy Ivem Vondrákem (za ANO) se shodli, že vláda by měla lépe komunikovat.

Petr Kulhánek v OVM, 17.1.2021

„Okresní lockdown funguje v nějaké omezené míře. Ta opatření vnímám ve dvou rovinách. Jednak došlo k nějakému snížení mobility, jednak si o nich myslím, že jsou vykřičník, aby si lidé opravdu uvědomili, že situace se dostává do kritického stavu. Měli by se začít chovat zodpovědně,“ řekl Kulhánek s tím, že přesnější výsledky ohledně účinnosti uzávěry okresů se dají vyhodnotit až v řádu několika příštích dní nebo týdnů.

„Jestli mohu zhodnotit situaci v našich okresech za posledních sedm dní, tak se náš trend zastavil. Nevím, jestli je to uzávěrou. Byl bych pro další uzavření v okresech, pokud ta čísla znovu eskalují takovým způsobem, jakým eskalovala u nás. Myslím tam, kde se dostáváme k těm číslům, kvůli kterým jsme uzavřeli Sokolov a Cheb. Opatření nějakou účinnost mají,“ uvedl dále Kulhánek.

Kulhánek si postěžoval, že jeho kraj dostal informace o uzavření okresů Sokolov a Cheb až těsně před tím, než to vláda vyhlásila. Nepředpokládá, že by se uzavřelo také Karlovarsko – poslední okres v kraji, kde čísla nakažených stagnují.

Sokolovsko a Chebsko jsou od minulého pátku uzavřené kvůli špatné epidemické situaci. Podle dat ministerstva zdravotnictví v okrese Sokolov úřady za posledních sedm dní zaznamenaly 1261 nakažených na sto tisíc obyvatel. Přes tisíc případů na sto tisíc obyvatel hlásí také okresy Rokycany, Karlovy Vary, Plzeň-sever a Klatovy. Nejhorší situace je ovšem na Tachovsku, kde epidemiologové zaevidovali 1461 nakažených lidí na sto tisíc místních.

Petr Kulhánek souhlasil i tvrzením, že by vláda měla při zvládání pandemie zapracovat na své komunikaci s veřejností: „Komunikace s veřejností ohledně vysvětlování, jak je potřeba se zachovat a co je třeba dělat, tady ze strany centrální úrovně není. Jako hejtmani musíme lidem vysvětlovat, co je třeba dělat, a to že mají nosit ochranné pomůcky a zachovávat sociální distanc. Do toho nám vstupují negativní signály, jako je návštěva na fotbale a absence jakékoliv osvětové kampaně ze strany vlády,“ řekl karlovarský politik.

Zdroj: ČT24