Kdo chce psa bít, hůl si najde

Kdo chce psa bít, hůl si najde. A bude s ní mávat po celé následující 4 roky. Asi takhle by se dala shrnout reakce na to, co ve svém příspěvku zveřejněném na Facebooku uvádí poslankyně Jana Mračková Vildumetzová, která od 14. 12. 2020 není ve vedení Karlovarského kraje.

Vnímám však její slova jako velmi vážná obvinění, zbytečné spekulace o nepřipravenosti kraje na očkování a zavádějící informace o vakcinaci vybraných prioritních skupin.

Na zahájení očkování jsme se připravili velmi pečlivě, ve spolupráci s krajskou koordinátorkou pro vakcinaci jsme zmapovali a zaslali MZ ČR kompletní kapacitu pro očkování. Už mezi vánočními svátky jsme se ohradili směrem k MZ ČR a upozornili na to, že potřebujeme navýšit plánované dodávky vakcín. V očkovacích místech v Karlových Varech, v Sokolově a v Chebu jsme byli připraveni už na konci prosince začít s očkováním, kdyby se nezpozdila dodávka prvních očkovacích dávek. Vakcinace začala 4. 1. 2021, očkujeme v souladu se státní strategií zdravotníky v nemocnicích, personál v COVID centrech v Mariánských Lázních a v REHOS Nejdek, ambulantní specialisty a praktické lékaře, záchranáře. A kdo jsou ti ostatní, na které paní poslankyně upozorňuje a podsouvá čtenáři podezření, že byli očkováni neoprávněně? Hasiči a policisté, kteří pomáhají v nemocnicích a v odběrových centrech, vojáci spolupracující rovněž v COVID centrech. Zároveň s tím vyjíždí mobilní tým do domovů pro seniory a dalších pobytových zařízení sociálních služeb. V uplynulém týdnu mobilní tým očkoval klienty (mimo centrální rezervační systém) i zaměstnance v DOZP Radošov, DZR Oáza klidu Loučky, DPS Hranice, DPS Pernink, v tomto týdnu je v plánu DZR Matyáš Nejdek, Květinka Ostrov, DPS Lázně Kynžvart a chystáme se do dalších míst. Od pondělí 18. 1. jsme zahájili očkování seniorů 80+ zaregistrovaných v centrálním rezervačním systému. Bohužel z toho důvodu, že kraj zatím obdržel každý týden jen jeden box vakcín po 1170 dávkách (celkem zatím tedy 3510 dávek), jsou zatím očkování jen v malém počtu, ale po intenzivní komunikaci s ministrem zdravotnictví máme přislíbeno zdvojnásobení dávek. A pokud by paní poslankyně chtěla vidět jmenný seznam naočkovaných, měla by vědět, že tím porušuje ochranu osobních údajů.

V okamžiku, kdy skupina zastupitelů převážně z hnutí ANO iniciovala jednání mimořádného Zastupitelstva Karlovarského kraje, chtěli řešit návrh krajského rozpočtu a rozdělení dotací. O situaci ohledně COVID-19 v regionu nepadla před jednáním ani zmínka. I přesto jsem hned v úvodu zasedání spolu s kolegou Märzem detailně o aktuálním stavu informoval.

V úterý 19. ledna jsme představili krajskou očkovací strategii pro zahájení očkování široké veřejnosti. V 9 očkovacích místech po celém regionu, v dalším vysokokapacitním očkovacím centru v KV Areně a s mobilními týmy jsme schopni naočkovat 11 250 lidí týdně a můžeme kapacitu navýšit na 18 až 20 tisíc. Podmínkou je jen dostatek vakcín.

Petr Kulhánek


Reakce na informace zveřejněné prostřednictvím facebookové stránky poslankyně Jany Mračkové Vildumetzové