Karlovarský kraj má novou koaliční smlouvu. Podepsalo ji sedm partnerů

Zástupci sedmi stran a uskupení (STAN, Piráti, Místní, SNK1, VOK, ODS a KDU-ČSL) 11. prosince odpoledne v Karlových Varech podepsali novou koaliční smlouvu. Na k tomu účelu proběhlé tiskové konferenci zároveň se smlouvou přestavili i navrhované složení krajské rady včetně hejtmana, kterým má být podle dohody Petr Kulhánek (KOA). Jejich volba proběhne na pondělním krajském zastupitelstvu.

Samotná smlouva není příliš obsáhlá. „To, co je na nní podstatné, je to, že zdůrazňuje partnerský přístup vztahů. Obsahuje i blokační pojistku, aby nemohl být kterýkoli ze subjektů upozaděn. Nepředpokládám, že by byla nějak přehnaně využívána. Vždy je nutné dojít ke kompromisu v dohodovacím řízení,“ zdůraznil k obecnému rámci smlouvy Petr Kulhánek. Zároveň také zmínil, že při její tvorbě se vycházelo z rámce, se kterým měl zkušenosti při svém předešlém působení na karlovarském magistrátu, a že ona blokační pojistka nemusela být za tu dobu nikdy použita.

Podoba krajské rady

V devítičlenné krajské radě zasednou Jan Bureš (ODS) jako první náměstek, dalšími náměstky pak budou Vojtěch Franta (Piráti) a Patrik Pizinger (Místní). Radními budou také Dalibor Blažek (Místní), Jindřich Čermák (Piráti), Oľga Haláková (KDU-ČSL), Vít Hromádko (SNK1) a Robert Pisár (STAN).

Uvolnění zastupitelé jsou celkem čtyři: Josef März (VOK), Pavel Čekan (Místní), Karel Jakobec (ODS) a Markéta Monsportová (Piráti). Koaliční partneři se dohodli, že funkci předsedy finančního výboru obsadí Martin Kalina (Piráti) a funkci předsedy kontrolního výboru přenechá koalice opozici, konkrétně Martinu Hurajčíkovi (ANO).

V 45členném zastupitelstvu bude mít koalice 25 hlasů.

Příprava na dobu pouhelnou

„Jsme si vědomi toho, že před Karlovarským krajem v následujících čtyřech letech stojí poměrně hodně zásadních úkolů,“ řekl Kulhánek a za možná nejvýraznější z nich označil transformaci regionu na období útlumu těžby hnědého uhlí. „Tu dobu čtyř let je třeba využít tak, abychom na to byli připraveni nejen z pohledu vize a myšlenky, ale i z pohledu připravenosti na všechny zásadní strategické projekty. Snahou bude čerpat maximální zdroje, které jsou k dispozici, ať už v rámci národní úrovně nebo ze zdrojů Evropské unie,“ zdůraznil.

Aktuální priority

Prioritami pro nejbližší období bude podle budoucího hejtmana potýkání se se současnou covidovou situací a dále pak příprava rozpočtu na příští rok tak, aby byl na prvním lednovém zastupitelstvu připraven ke schválení. Třetí prioritou je pak oblast zdravotnictví; tam už je na příští týden domluveno jednání s představenstvem krajské nemocnice.


Autor: Petr Slezák / starostove-nezavisli.cz