Férové financování krajů: blížíme se k cíli

Blížíme se k cíli. To, co se řešilo a nevyřešilo v uplynulých 20 letech, je nyní na spadnutí. Férové financování krajů. Díky němu by náš kraj od roku 2026 dostával každý rok o 1,15 miliardy korun více.

Minulý čtvrtek Asociace krajů České republiky velkou většinou (11:3) „Férové financování krajů“ schválila a návrh nyní projedná vláda a parlament. Ministr financí avizoval, že by nový systém rád schválil do parlamentních prázdnin, podle všeho není proti ani opozice. Dává to šanci změnit současný, od roku 2025 zamrzlý stav, který udává pro jednotlivé kraje koeficient podílu na daňových výnosech. Kraje se ale za 20 let po mnoha stránkách proměnily a postupně vznikaly značné disproporce mezi potřebami a skutečným podílem na daňových výnosech.

Co to pro náš kraj znamená?

Postupně nám do roku 2026 vzrostou daňové příjmy z 4,1 mld. korun na 5,25 mld. Tedy v roce 2026 budeme dostávat každý rok o 1,15 mld. více. Umožní nám to realizovat více rozvojových investic, případně jejich realizaci urychlit. Můžeme tak posílit financování rekonstrukcí silnic v kraji, rozšířit karlovarskou nemocnici o další moderní pavilony včetně onkologické centra, postavit novou Střední školu živnostenskou v Sokolově, polyfunkční sportovní halu tamtéž, kompletně rekonstruovat Integrovanou střední školu v Chebu, zubní kliniku v Lokti, případně další. Důležité je, že jsme projektově připraveni a budeme tak moci stavby ihned spouštět.

Jsem rád, že jsem výsledné dohodě mohl přispět, k finálnímu jednání bychom se bez zákonodárné iniciativy 6 krajů, včetně našeho, s největší pravděpodobností nedostali. Naplnění této pozitivní změny by pro nás bylo velkým úspěchem a posílením konkurenceschopnosti Karlovarského kraje, včetně snižování rozdílů mezi naším regionem a dalšími rozvinutějšími kraji.