Stát se nedá řídit jako firma, říká ministr Kulhánek. Klíčem jsou podle něj regiony

Růst státu jako celku může být pouze tak rychlý, jak je v jeho nejslabších oblastech. Na ideové konferenci Lepší Česko to prohlásil Petr Kulhánek, ministr pro místní rozvoj a donedávna hejtman Karlovarského kraje, tedy regionu, jenž se v mnoha aspektech života u nás řadí k těm méně vyspělým.

Podle Kulhánka potřebuje infrastruktura zlepšení ve více oblastech, včetně Karlovarska. Všechna krajská města by měla být napojena na vysokorychlostní trať, prohlásil například ministr. „To spojení může do regionu přinést jak ekonomickou sílu, tak atraktivitu,“ podotýká. Dodává také, že dopravní propojení bude důležité především pro příští generace.

Některé z výzev, jimž Kulhánek čelí poté, co ve své funkci nahradil Ivana Bartoše, se týkají například chybějící vysokorychlostní trati či digitalizace systému stavebního řízení.

Odhadovaná doba potřebná pro dokončení výstavby přitom činí deset až patnáct let. Ministerstvo má v plánu toto téma nadále řešit s vládou. O něco dříve, zhruba za tři až čtyři roky, by měl podle Kulhánka být plně dokončený druhý z problematických projektů, a to digitalizace systému stavebního řízení.

Ministr dodává, že rozhodně neplánuje zahodit práci, která již byla odvedena. Podle Kulhánka na zadání pracovali špičkoví odborníci na IT i stavební řízení, jenže problém spočívá v tom, že prvoplánově zadání nekladlo příliš důraz na provázanost obou složek. Integrace ale už z velké části proběhla a probíhá, díky čemuž by se mělo povést docílit požadovaného výsledku.

V dalších letech by mělo následovat úplné dokončení digitalizace a důkladné testování. Na otázku, jestli je doopravdy na projekt potřeba tolik času, odpovídá, že stát se nedá řídit jako privátní firma, a proto je celý proces zdlouhavější. Poukazuje na to, že kroků je ve státním jednání více a je potřeba žádný nevynechat.

„Kdybychom se vydali jakoukoli cestou, jež nerespektuje dané mantinely, tak nikam nedojdeme. Dostaneme se do stejného koloběhu, který nastal teď: ping-pong mezi ministerstvem, zhotovitelem a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže.“

Petr Kulhánek oplývá zkušenostmi nejen z komunální (a nyní i vrcholové) politiky, ale také ze světa byznysu. Vysoké pozice za svou kariéru obsadil například v Makro Cash and Carry nebo Czech Travel Press, a právě na tyto zkušenosti odkazuje, když říká, že stát se jako firma zkrátka řídit nedá.

A jak plánuje dostat podporu do trpících oblastí, které jsou oproti zbytku země ještě víc pozadu? „Ten rozvoj musí být ve všech regionech rovnoměrný.“ Podotýká, že rozvoj celku může být pouze tak rychlý, jako je rozvoj jeho nejslabšího článku.

„Pokud jim nebudeme pomáhat, aby se dostali na úroveň svých řekněme lepších kolegů, nedostaneme se nikam. (…) Toto je meziresortní agenda: bonifikace cílené podpory do těchto regionů na všechny naše programy a samozřejmě je to i naše hlavní úloha vyjednávání a lokace balíků peněz a jejich určení z nového programového určení po roce 2027, které musí respektovat tuto politiku soudržnosti.


Autor: Tereza Lafková, Foto: Martin Svoboda, Zdroj: Forbes