Situace v Karlovarském kraji je vážná. Převoz pacientů do Saska využijeme, říká Kulhánek

V Karlovarském kraji je epidemická situace stále vážná, přesto má pořád kapacity v rámci regionů, aby pacienti dostali péči, řekl hejtman Petr Kulhánek (za STAN). Jeho kraj využije nabídku Saska, které uvolní pro české pacienty celkem devět volných lůžek. Kulhánek to řekl v Interview ČT24. O možnost převozů nemocných do Německa žádal Karlovarský kraj vládu dlouhodobě kvůli přetíženým nemocnicím.

Moderuje: Světlana Witowská

„Situace v Karlovarském kraji je setrvale vážná a stále pod kontrolou, byť ta koordinace v rámci zdravotnických zařízení je obtížná, vždycky se dosud dostalo všem pacientům péče, kterou potřebovali,“ popsal Kulhánek.

Podle hejtmana se situaci v kraji nedaří zlepšit kvůli tomu, že lidé důsledně nedodržují opatření, jako je nošení roušek, odstupy a důsledná dezinfekce. „To největší komunitní šíření je zejména v zaměstnaní, kde lidé moc nerespektují pravidla, tam je největší problém,“ myslí si Kulhánek.

Převozy pacientů

Karlovarský kraj podle jeho slov stále udržuje ve svých zařízeních volnou kapacitu. „Abychom mohli přijímat pacienty jak pro standardní, tak pro intenzivní péči, a tomu přizpůsobujeme právě ty transfery ať uvnitř regionu, kteří už nepotřebují intenzivní péči, a potom jsou transfery mimo region,“ vysvětlil Kulhánek. Věří, že kraj využije možnost převozu pacientů do saských nemocnic.

Podle hejtmana nastala doba, kdy kraj využije nabídky převézt některé své pacienty do Německa. „Kontaktoval jsem premiéra a požádal jsem ho, abychom ten institut transferu přes hranice nepoužívali jen z hlediska intenzivní péče, ale aby byly možné i převozy se standardní péčí,“ dodal Kulhánek.