Reakce na tiskovou zprávu magistrátu města Karlovy Vary k rozšíření Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině v karlovarské KV Areně

„OK, děkuji, super, platí“. Přesně tohle mi napsala paní primátorka Andrea Pfeffer Ferklová, když jsem jí v pátek volal a následně jsem ji ještě před zasedáním Krizového štábu Karlovarského kraje informoval a vysvětlovat důvod rozšíření provozu centra pro uprchlíky z Ukrajiny v KV Areně, kde už předtím centrum fungovalo v menších prostorách. A nyní jsem konfrontován s tím, že paní primátorka a nikdo z vedení města nebyl pozván na zasedání krizového štábu. Ptám se, proč bychom měli ještě znovu paní primátorce sdělovat něco, co jsem už řekl a měl jsem od ní souhlasné stanovisko.

Rozšíření prostor uprchlického centra do haly KV Areny skutečně muselo jít cestou rozhodnutí hejtmana, protože to je procedura, která má v době nouzového stavu přesně dané náležitosti. Toto písemné „nařízení“ je pro město navíc podkladem, na základě kterého může s krajem řešit následné uhrazení finančních ztrát, které se záborem KV Areny souvisejí. Toto písemné rozhodnutí ale následovalo poté, kdy jsem o věci mluvil, jak už jsem uvedl, s vedením města, vedením KV Areny a HC Energie. Stejně jako všichni ostatní, ani my nemáme právě radost z toho, že jsme hokejistům zkomplikovali závěr sezóny. Víme, že je to těžké pro fanoušky, ale i pro všechny ostatní věkové kategorie hokejistů, protože to zasahuje do programu neodehraných zápasů a tréninků. Samozřejmě bych Energii husarský kousek proskočení do play-off moc přál. Ale stojíme před situací, kterou jsme ještě jako společnost asi zcela nepochopili. Dění, jež se odehrává dnes v asistenčních centrech v krajích, je zjevně jen předehra daleko masivnějšího náporu uprchlíků v následujících dnech.

To všechno navíc probíhá v době, která není jednoduchá ani pro obyvatele našeho kraje a ČR. Mnozí z nich se potýkají s následky energetické krize, zasáhl je růst cen benzínu a nafty. Ale snažme se to společně zvládnout i s tím, že pomůžeme těm, co to teď nejvíc potřebují.

Návrh, že bychom spíše mohli využít prostor karlovarského letiště, kde nyní kromě bizjetů není žádný pravidelný provoz, naráží už na samotnou kapacitu letištní haly. Pro představu, využitelná kapacita letištní haly je jen o něco větší než rozměr stanu, který jsme chtěli objednat jako sklad humanitární pomoci. Jeho dostupnost pro složky, které zajišťují chod centra, vůbec neodpovídá potřebám hasičů, policie a dalších. Totéž platí i pro pohyb uprchlíků. Žádný jiný objekt v kraji nyní nemá takovou kapacitu, dispozice a infrastrukturu, kterou budeme potřebovat v následujících dnech.

Hluboce smekám před všemi, kteří jsou ochotni pomáhat i za tu cenu, že je to stojí vlastní komfort, čas a peníze. Myslím tím všechny složky, které jsou k dispozici ve dne v noci, dobrovolníky, jež se starají o děti v centru, o lidi zajišťující humanitární pomoc včetně potravin. Dál ale taky děkuji všem, kteří jen tak obyčejně pochopí, že se děje něco mimořádného, a jsou solidární.

Petr Kulhánek

foto: Slavomír Kubeš, ČTK