Letní kino je přežitek a lepší místo něj bude parkovací dům?

Je až neuvěřitelné, jakou rychlostí a nasazením vedení města potírá věci, které jsou součástí dobrého jména a značky Karlových Varů. Po redukci financí na již tradiční Festival světla Vary září, odmítnutí rekonstrukce Alžbětiných lázní, restrikci Karlovarského symfonického orchestru přichází na řadu Letní kino.

S pohledem nepřesahujícím špičku nosu se městská vláda chová jako neomalený kulturní barbar. Argument, že letní kino je přežitek a 800 tisíc na roční údržbu je neefektivní výdaj, to už tu v bledě modrém bylo před rokem 2010. Tehdy majetkový náměstek Tomáš Hybner představil ideu likvidace letního kina, dnes stejný člověk – ideový tvůrce hnutí Karlovaráci v pozadí – připravuje to samé.

Letní kino sloužilo v posledních letech jako letní scéna pro jakékoliv open air akce, je tak nedílnou součástí karlovarského veřejného prostoru, součástí občanské vybavenosti. A jako taková by měla být také radnicí spravována a podporována. Říkat na jedné straně, že letní kino si má na sebe vydělat samo a zároveň soustavně finančně podporovat kulturní akce v KV Areně, svědčí o prapodivném principu rozhodování. Tím vůbec nezpochybňuji podporu akcí v KV Areně. Je to součástí společenského života, je to do jisté míry veřejná služba a jako taková by měla být městem podporována. Úplně stejně jako letní scéna pod širým nebem, která v posledních letech hostila akce, které sem přilákaly i 7 tisíc lidí, tedy více než je jeho kapacita. Snímky a záběry z vyprodaného letního kina s hvězdami filmového festivalu obletěly svět – a už jen tato reklama městu mnohonásobně přesahuje z tohoto pohledu zanedbatelné náklady na údržbu areálu.

Prohlásit o letním kině, že od počátku nefunguje a jako takové si nezaslouží městské prostředky může vyslovit jen člověk, který tam buď nikdy nebyl, nebo je ortodoxním technokratem. Takový člověk pak ale nemá místo ve správě věcí veřejných. Nezbývá než věřit, že se odpovědní lidé zahledí i dále, než na špičku svého nosu a tuto absurdní úvahu zkorigují.

Petr Kulhánek


Komentář vznikl jako reakce na článek Místo letního kina může stát parkovací dům. Příznivci filmu se bouří publikovaný MF Dnes 28.2.2018