Kraj připravuje spolu s městy argumentaci, s níž se obrátí na vedení České pošty a ministerstvo vnitra ohledně rušení pošt

Starostové nesouhlasí s rušením a většiny poboček České pošty ve městech, chtějí ještě rozhodnutí České pošty zvrátit nebo alespoň posunout. A to proto, aby se radnice mohly na očekávané omezení služeb pro obyvatelé připravit. Třeba tím, že se zapojí do projektu pošta Partner. A s krokem České pošty úplně nesouhlasí ani hejtman Petr Kulhánek, setkal se proto se starosty dotčených měst.

Přeji Vám hezké dobré ráno.
Pěkné ráno vám i posluchačům.

Tak co přesně tedy starosty měst zajímalo?
Starostům není zejména jasná metodika nebo kritéria, podle kterých byly ty pošty vybrány ke zrušení. Já se naopak potřeboval seznámit s konkrétní situací v jednotlivých městech našeho kraje, kterých se ta redukce týká.

Může také Karlovarský kraj pomoct v tom, aby Česká pošta své rozhodnutí změnila?
Po dohodě se starosty, kteří dávají dohromady argumentaci se znalostí místa, jsme se domluvili, že tuto argumentaci dostanu od všechny dohromady tak, abychom z toho udělali jednotný materiál za Karlovarský kraj s nějakým kompromisním návrhem.

Už jsem v úvodu zmínila poštu Partner – mají o ni vůbec města zájem?
Ano, pošta Partner je alternativním řešením pro ty zrušené pošty, minimálně některé z nich. Nemusí ji provozovat jenom obce, ale i soukromý subjekt. Takže ano, je to cesta.

Karlovarský kraj dostal informaci od Českého telekomunikačního úřadu o chystaném plánu rušení poboček České pošty. Zeptám se: mohl to kraj nějak připomínkovat a pokud ano, proč to neudělal?
Kraj dostal informaci o tom, že bude zredukována síť českých pošt ze 3200 na 2900 v celé České republice a že se mění jediné kritérium – minimální docházková vzdálenost do pošty ze 2 na 3 kilometry. Což je samozřejmě věc, kterou můžeme tak akorát vzít na vědomí, ale žádný seznam předem jsme nedostali. Ten jsme dostali až v pátek ráno, stejně jako všichni ostatní.

Tak to byl v Dobrém ránu hejtman Petr Kulhánek, děkuji vám a na slyšenou.
Pěkný den a na shledanou.


Rozhovor si můžete poslechnou zde:

Zdroj: ČRo Karlovy Vary, 5.4.2023