Karlovarský kraj pokračuje s řešením problémů regionální autobusové dopravy

Novému modelu regionální autobusové dopravy, který byl spuštěn se začátkem roku, se bohužel nevyhnuly některé problémy. Vedení kraje se spolu s dopravci za ně cestujícím omluvilo již 5. ledna. Problémy se ale postupně daří řešit, na jejich odstraňování pracuje zvláštní pracovní skupina.

„Koordinační tým, který je složen ze zástupců kraje, dopravního systému a všech dopravců, řeší online veškeré podněty od starostů obcí nebo jednotlivých obyvatel, kteří je vznášejí,“ uvedl k tomu hejtman Petr Kulhánek.

Úprava jízdních řádů, nasazení záložních autobusů, změny vybraných tras spojů

Problémy technického rázu, jako bylo nefunkční topení u některých autobusů nebo komplikace s novým odbavovacím systémem, se podařilo vyřešit rychle v řádu dní. Komplikace s ne dobře navazujícími jízdními řády a z toho plynoucího zpoždění příjezdů některých spojů si již vyžádalo více než 35 změn – někde se posouvaly časy, jinde bylo třeba pozměnit i trasu.

Nejvíce starostí pak nadělala nedostatečná kapacita autobusů na některých linkách. Při přípravě nového modelu se vycházelo z dat dopravců o vytíženosti jednotlivých linek. Ukázalo se ale, že některá data bohužel neodpovídala realitě, cestujících bylo víc, než byly menší autobusy schopné pobrat. I to se ale podařilo vyřešit: dočasně bylo nasazeno 20 velkých dieselových autobusů, nové se nakoupí ještě v průběhu tohoto roku. V dané chvíli už by tedy neměl být s kapacitou problém na žádném spoji.

Problémy se daří odstraňovat a řešit je

To, že se situace rychle mění k lepšímu, pak dokazují i ohlasy ze Stružné nebo Tří Seker. Zuzana Večerková, starostka Stružné, píše: „Chci vám poděkovat za bleskurychlé vyřízení mé stížnosti – žádosti týkající se nezajíždění školního ranního spoje směr Karlovy Vary do obce Stružná. Přes původní vyjádření, že případná změna v náš prospěch by měla být vyřízena až během několika týdnů, je hotovo, a od pondělí 15. ledna pražská linka zajíždí do centra obce, kde v klidu a bezpečí školáci nastoupí, a rodiče se nemusejí obávat, zda jejich dítě neskončí na ‚staré pražské‘ pod koly kamionů jedoucích na skládku.“ V obci Tři Sekery se pak podle paní starostky Ivy Stolcové a její místostarostky podařilo problémy vyřešit dokonce během jednoho dne, což velmi kvitují. Nyní tam již doprava funguje podle jejich představ.