Zářijové povodně napáchaly škody za desítky miliard korun, peníze bude muset vynaložit stát, samosprávy i soukromníci na obnovu infrastruktury i vybudování protipovodňových opatření. Navzdory dřívějším vyjádřením se ale vláda nejspíš nebude spoléhat na miliardy z Bruselu.
Krátce po ničivých povodních v Česku vyjednal premiér Fiala úpravu pravidel v evropských fondech. Tu Česku a okolním zemím schválila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen.
Z peněz mohlo Česko na povodňové škody využít až padesát miliard korun. Jak ale popsal Deník N, nešlo o nové finanční zdroje, ale pouze o rozvolnění pravidel u takzvaných kohezních fondů.
To jsou peníze, které má Česko vyčleněné na celé programové období, tedy do roku 2027. A jak před měsícem redakci potvrdilo ministerstvo pro místní rozvoj, využití padesáti miliard korun na škody po povodních by fond významně vyčerpalo. V kohezních fondech totiž koncem září zůstávalo bez závazku 66 miliard korun. Zbytek peněz už byl alokovaný na konkrétní projekty.
Jak ale Deníku N řekl nový ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN), jeho rezort nepočítá s tím, že by z kohezních fondů na povodňové škody desítky miliard vyplatilo.
„Rozhodně to nebude v řádu desítek miliard, budou to jednotky miliard, ačkoliv se dříve hovořilo o větší částce,“ řekl Kulhánek v rozhovoru pro Deník N.
Odkázal se přitom na zdroje, které vláda vytvořila skrze schodek rozpočtu. Ten se kvůli povodním v letošním roce zvýší o třicet miliard korun, příští rok vláda počítá s dalšími výdaji na úrovni deseti miliard korun.
Škody na státním majetku vykázané povodími nebo ministerstvy zemědělství a dopravy dosáhnou podle dřívějšího vyjádření ministra financí Zbyňka Stanjury asi tří desítek miliard.
Další desítky miliard škod budou vykazovat samosprávy. Část jejich majetku je nicméně standardně pojištěna u komerčních pojišťoven.
Ministerstvo financí zatím označilo debaty o množství peněz využitých z kohezních fondů za předčasné.
„Vláda pro potřeby sanace škod navýšila státní rozpočet na letošní i příští rok celkově o 40 miliard korun, které však nemusí být vyčerpány v plné výši. Po konečném vyčíslení škod MF podá žádost o příspěvek z Fondu solidarity EU,“ naznačilo další postup ministerstvo.
Žádost Evropské unii musí ministerstvo poslat nejpozději do začátku prosince, tedy čtvrt roku po mimořádné události.
Ministerstvo přitom bude mít soupis škod z Moravskoslezského a Olomouckého kraje až v druhé polovině listopadu, tedy poté co v nich skončí stavy nebezpečí. Vláda vypsala hned několik podpůrných programů, které mají pomoci domácnostem, firmám i samosprávám.